Komu dát místo v srdci?

4. srpna 2018 v 11:19 | Grizly |  Úvahy a komentáře
Komu dát místo v srdci? Srdce je nejenom biologický orgán, ale dnes je považujeme za sídlo emocí, citu. Srdce je velmi důležité, proto velmi záleží, komu dám místo v srdci.

Kdybychom rozšířili otázku: komu nebo čemu dáváš místo v srdci, asi by to mohlo být i zajímavější. Mohli bychom psát o závislostech. Protože člověk dává místo nejrůznějším věcem. Alkoholu, cigaretám, drogám. Pozitivně řečeno zase dáváme místo v srdci koníčkům a nejrůznějším zálibám jako je sport. Ale takto položená otázka: komu dát místo v srdci je definována osobně. Je to osoba. Jinými slovy, koho máme milovat? Na koho máme myslet? Koho si v srdci nosíš? Má to být tatínek či maminka? Vždyť mi rodiče daly život. Vždyť mě vychovaly. A nebo chyběly a nebyly tam, když tam měly být? Je to pak babička nebo dědeček? Třeba už nejsou mezi námi, ale přesto si je uchovávám ve vzpomínkách a nosím si je v srdci...

Později když vyrůstáme, jsme obklopeni přátely. Příteli nebo přítelkyni dávám místo v srdci. Je pro mě důležitý. Je pro mě důležitá. Přátelství je v životě člověka velmi důležité. Bez přátel člověk chřadne, protože člověk je tvorem společenským. Pokud nemám nikoho v srdci, můžu být také velmi chladnou bytostí. Někteří lidé nosí v srdci jen sami sebe. Egoismus a narcisismus jsou v dnešní době velmi časté a může jít o poruchu osobnosti. Proto je důležité dát jiné osobě v srdci místo. Kdo to ale má být? A kdo má být na prvním či dalších místech?

Má být na prvním místě životní partner? Nebo to mají být děti? Pro mě osobně je důležitá životní partnerka a děti. Těm dávám vysoké místo v žebříčku svého srdce. Pak jsou to přátelé. Je ale těžké říct, kdo je pro mě na prvním místě. Někdo by mohl říct, že je pro něj na prvním místě Bůh. Vždyť Bůh je osoba, která miluje všechny lidi. Bůh je láska. Proto člověk, který má na prvním místě Boha, ten má pak na mysli, nebo lépe řečeno, na srdci i ostatní lidi. K tomu ale člověk potřebuje víru. Většina lidí ale věřící nejsou. Proto asi zůstaňme u lidí.

Když zkrátka máme člověka, na kterého myslíme, kterého máme v srdci, a zároveň on(a) má v srdci nás, můžeme říct, že jsme velmi šťastní. A to můžeme procházet třeba těžkou životní situací. Můžeme být nemocní a nebo prožívat velkou bolest. Když víme, že máme na koho myslet a že dotyčná osoba myslí na nás, život se dá zkrátka žít, a to nejen, když je co pít...

Komu dát tedy místo v srdci? Tomu, koho opravdu máme rádi, koho milujeme a také - kdo miluje nás. Neštěstí člověka je v tom, že si myslíme a v srdci nosíme člověka nebo lidi, kteří o to nestojí. A přitom jsou tu lidi, kteří nás mají rádi a nosí v srdci nás. Takovým v srdci dávám místo a ti si zaslouží být v mém srdci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 padesatka padesatka | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 11:43 | Reagovat

Možný by trochu místa v Tvém srdci měla zaujmout i gramatika..:D

2 Eliss Eliss | Web | 4. srpna 2018 v 17:47 | Reagovat

[1]: Říká někdo kdo má sám v komentáři hrubku jako prase ;-)

3 padesatka padesatka | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 17:56 | Reagovat

[2]: Překlep.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama